Intensivkurs 3 veckor – Idas Trafikskola
Ta ditt körkort på endast 3 veckor

Intensivkurs 3 veckor

Boka en intensivkurs och ta ditt körkort på 3 veckor. Är du lite mer erfaren erbjuder vi även 2 veckors intensivkurser.

Om kursen

Intensivkurser

Boka en intensivkurs och ta ditt körkort på 3 veckor. Är du lite mer erfaren erbjuder vi även 2 veckors intensivkurser.

Så här kan en dag på intensivkursen se ut

Under intensivkursen varvas teori med praktisk körning för att ge dig de bästa möjligheterna till att ta körkort.

En typisk dag under utbildningen kan se ut såhär: du börjar dagen med att köra dubbla pass med körlektioner (2*40 minuter) och efter lunch kör du ytterligare ett dubbelpass för att därefter ägna dig åt självstudier. Vissa dagar kör man mer, och andra mindre och detta är endast ett exempel på hur en dag kan se ut.

Under de dagar som du har mindre körning så ser vi helst att du studerar teori och vi rekommenderar att du är på trafikskolan och pluggar. Hos oss kan du studera ostört och dessutom kan du oftast fråga någon av oss på trafikskolan om det skulle vara något som du undrar över.

Intensivutbildningen kommer att vara intensiv med mycket körningar, något som du som elev bör vara förberedd på.

Ta körkort på bara 3 veckor!

Idas Trafikskola erbjuder proffsig körkortsutbildning av hög kvalité. Vår drivkraft är idén om att skapa trafiksäkra förare och därför anpassar vi varje utbildning efter elevens behov och önskemål. När du köper en intensivkurs förbokas alla moment, inklusive det slutliga provet.

  • Kursen pågår i 3 veckor med start varje måndag
  • Alla körlektioner anpassas efter den individuella utvecklingen
  • Intensivkursen kan påbörjas utan krav på tidigare kunskap eller erfarenhet

En intensivkurs passar perfekt för den erfarne så väl som den som är nybörjare. Det är en effektiv utbildning som ger snabbt och bra resultat där miljöombytet också blir en fördel för dig som elev i att kunna släppa vardagen och i stället fokusera fullt ut på ditt framtida körkort. Vår intensivkurs har hjälpt elever från hela Sverige till att snabbt och effektivt kunna ta sitt körkort, och vi ser fram emot att få hjälpa även dig.

Så här kan en dag på intensivkursen se ut

Under intensivkursen varvas teori med praktisk körning för att ge dig de bästa möjligheterna till att ta körkort.

En typisk dag under utbildningen kan se ut såhär: du börjar dagen med att köra dubbla pass med körlektioner (2*40 minuter) och efter lunch kör du ytterligare ett dubbelpass för att därefter ägna dig åt självstudier. Vissa dagar kör man mer, och andra mindre och detta är endast ett exempel på hur en dag kan se ut.

Under de dagar som du har mindre körning så ser vi helst att du studerar teori och vi rekommenderar att du är på trafikskolan och pluggar. Hos oss kan du studera ostört och dessutom kan du oftast fråga någon av oss på trafikskolan om det skulle vara något som du undrar över.

Intensivutbildningen kommer att vara intensiv med mycket körningar, något som du som elev bör vara förberedd på.

Kursinnehåll

30 st körlektioner

Teoripaket

Riskettan

Risktvåan

Kursen innehåller